Обновено на
Невероятен пробив в световната наука от младия учен Максим Никитин.
Максим Никитин, учен от Научно-технологичния университет Сириус,
откри нов фундаментален механизъм за съхраняване на информация в ДНК. Това е невероятен пробив в световната наука. И това може да е ключът към разкриването на мистерии като нелечими болести, механизмите на стареене и дори произхода на живота. И така, какво е това, „молекулярно превключване“.
Откритието на Максим Никитин дава възможност
експериментално да се покаже факт, който не се вписва в парадигмата на съвременната биология: всяка неструктурирана едноверижна ДНК може специфично да регулира експресията на даден ген, независимо от тяхната комплементарност. Всичко зависи от наличието в тялото на други некомплементарни олигонуклеотиди.
В допълнение, авторът показа, че новият феномен позволява по-добър контрол на генната експресия. Ако в рамките на обичайната парадигма допълнителният регулаторен механизъм позволява около 1012 варианта на генна, то Максим Никитин показа, че с използването на същите нуклеотидни последователности, има най-малко 10172 вариации в регулацията на генната активност. Това значително надхвърля броя на елементарните частици във Вселената, които са „само“ 1080 вариации.
Вашият коментар