Обновено на
Най-високата сграда в света, направена от индустриален коноп.
12-етажната сграда ще отвори врати в Кейптаун, Южна Африка. Блокове „Hempcrete“, извлечени от растението канабис, са използвани за запълване на стените на сградата, поддържани от конструкция от бетон и цимент.
Това е хотел Hemp с 54 стаи, който трябва да бъде завършен през юни.
Тухлите от коноп стават все по-популярни в строителния свят благодарение на техните изолационни, огнеустойчиви и щадящи климата свойства.
Сградата има железобетонна конструкция, но всички стени са изградени от блокове „Hempcrete“, извлечени от растението канабис.
Блоковете са въглеродно-отрицателни, което означава, че тяхното производство изсмуква повече затоплящи планетата газове от атмосферата, отколкото влага. До сега се използват предимно в Европа за обновяване на съществуващи сгради,
Индустриалният коноп, използван за Hemp Hotel, трябваше да бъде внесен от Великобритания, тъй като Южна Африка забрани местното производство до миналата година, когато правителството започна да издава разрешения за отглеждане.
Но президентът Сирил Рамафоса превърна развитието на сектора на конопа и канабиса в страната в икономически приоритет, заявявайки, че това може да създаде повече от 130 000 работни места.
Местната фирма Afrimat Hemp сега се подготвя да произведе първите си блокове, направени само от южноафрикански коноп.
Архитектът на Hemp Hotel Wolf Wolf, 52, вижда това като промяна на правилата, за да направи сградите от коноп по-широко разпространени в тази точка на света.
„Това не трябва да е просто продукт от висок клас“, казва Волф, чиято фирма участва в няколко проекта за социални жилища в Южна Африка и съседен Мозамбик.
„Конопът е с 20 процента по-скъп за изграждане“ в сравнение с конвенционалните материали, казва въглеродният консултант на Afrimat Hemp Wihan Bekker.
Но докато светът се надпреварва да намали въглеродните емисии, фирмата вижда „огромни възможности“ за своите зелени тухли, казва Бекер.
Въглеродният отпечатък на къща от 40 квадратни метра (430 квадратни фута), построена с коноп, е с три тона CO2 по-нисък от този на конвенционална сграда, според Afrimat Hemp.
Това показва, че конопът има своето място в строителния сектор.
Източници: africanews.com / YouTube
Вашият коментар