Обновено на
България ще инвестира над 3 милиона евро в нова станция за астрономически изследвания.
Станцията ще се намира в непосредствена близост до Националната астрономическа обсерватория „Рожен“.
Съоръжението ще бъде част от един от най-интересните и модерни проекти в световен мащаб.
„LOFAR (Low-Frequency Array) или нискочестотният масив, е най-големият радиотелескоп за наблюдение на Вселената в честоти между 10 и 250 мегахерца. Това са най-ниските честоти, които могат да бъдат наблюдавани от земната повърхност. Това прави този радиотелескоп уникален за откриване на нови феномени. Той започва работа през 2012 година и се състои от 52 наблюдателни станции, всяка една от тях с големината на футболно игрище, които са разпределени из Европа“, каза доц. д-р Камен Козарев от Института по астрономия към БАН за „България сутрин“.
Всички тези станции могат да работят заедно в унисон.
LOFAR ERIC ще предостави на астрономическата общност авангарден пакет от възможности за наблюдение и обработка на данни от огромно зрително поле в небето, безпрецедентна чувствителност и разделителна способност на изображенията, както и нови възможности за наблюдение в няколко посоки едновременно.
„Цялата инвестиция е за повече от 10 млн. лв. Щастливи сме от сътрудничеството, което имаме с МОН. Трябва да се инвестира в уникална инфраструктура, човешки капитал. Нашият проект е уникален с това, че самото естество изисква развитие на способностите в информационните технологии, защото този телескоп бълва огромен поток от данни, които ние трябва да можем да обработим“, коментира още доц. д-р Камен Козарев.
Вижте повече по темата в излъчения репортаж в Bulgaria ON AIR
Източник: Bulgaria ON AIR
Вашият коментар