Обновено на
Хермес Трисмегист – херметизъм.
Основите на цялото ТВОРЕНИЕ – висшите природни закони изложени в херметизма.
Кой е Хермес Трисмегист
Хермес Трисмегист е синкретична фигура, съчетаваща в себе си:
- Гръцкия бог Хермес: бог на търговията, комуникацията, пътешествията, ловът ораторите и спортистите.
- Египетския бог Тот: бог на мъдростта, писането, магията, науката и медицината.
- Библейския патриарх Енох: според някои легенди, Енох е отведен на небето от Бог и е получил божествена мъдрост.
Името му се състои от две части: „Хермес“ и „Трисмегист“. „Хермес“ е името на гръцкия бог на търговията, комуникацията, пътешествията и ловът, като също така е свързан с мъдростта и магията в гръцката митология. „Трисмегист“ е латинизираната форма на гръцката фраза „Τρισ μεγιστος“ (Trismegistos), която означава „три пъти велики“. Така Хермес Трисмегист е „Хермес, три пъти велики“. Велик в трите свята: физически, духовен и божествен. Учените му приписват основите на повечето съвременни науки като астрономия, химия и медицина. Алхимиците казват, че той е основателя на алхимията и астрологията. Херметици считат, че той е дал 7-те ключа, които отключват всяка врата на небето и земята. Други изследователи твърдят, че в различните култури Хермес е бил наричан с различни имена: в древен Египет – Хермес и Тот, сред евереите и в Библията – Енох, а сред арабите – Идрис. За латински аналог се смята Меркурий.
В алхимията и езотеричната традиция, Хермес Трисмегист е често асоцииран с автора на алхимическите текстове, като „Корпус Херметикум“ и „Асцлепиус“, които имат важно значение за алхимията, езотеричната философия и около нея свързани теми. Легендите и традициите свързани с Хермес Трисмегист се различават в различните култури и периоди на историята. Той се смята за символ на духовна прозрение, мъдрост и образование.
Хермес се свързва с древната мъдрост и връзката между човека и висшия свят, а термина “херметичен” означава заключен, таен. От там идва и твърденията, че древното знание е херметично, то може да бъде достигнато само с нужните ключове и умение за тяхното ползване.
Херметизъм
Херметизмът е философско-религиозно течение с езотеричен характер. Основано е на текстовете в книгата „Корпус Херметикум“, като авторството на книгата е приписвано на Хермес Трисмегист.
Херметизма е учение за висшите природни закони, подчиняващи се на принципите на причинността и аналогията. Според херметиците, по силата на принципа на аналогията, причинните връзки могат да се допълват посредством магическо въздействие върху действителността чрез собствените желания на адепта на тайното учение.
Книги
Седемте принципа на Хермес Трисмегист се описват в някои от текстовете на алхимическата и езотеричната традиция. Въпреки това, не съществува един конкретен списък от книги, които изрично описват седемте принципа на Хермес Трисмегист, защото те са по-скоро част от широката област на алхимията и езотеричната философия.
Някои от текстовете, които могат да бъдат източник на информация за седемте принципа на Хермес Трисмегист, включват:
„Корпус Херметикум“ – Сборник от алхимически и философски текстове, които се приписват на Хермес Трисмегист.
„Асцлепиус“ – Един от текстовете в „Корпус Херметикум“, който съдържа диалог между Хермес и ученикът му Асцлепиус, и разглежда различни аспекти на космоса и човешката душа.
„Смарагдовата табличка“ – Текст, който също е приписван на Хермес Трисмегист и който съдържа основни принципи на алхимията и езотеричната мисъл.
Трудовете на алхимиците и езотерични философи като Парацелсус, Иоанн Рудолф Глаубер, Рамон Лул, и др., които обсъждат принципите на алхимията и техните философски основи.
Тези текстове и автори могат да предоставят информация и идеи, свързани с принципите на Хермес Трисмегист, включително седемте принципа, но е важно да се отбележи, че интерпретациите и разбиранията за тях могат да варират в зависимост от контекста и автора.
Една популярна книга от началото на 20-ти век е „Кибалион: Изследване на херметичната философия на Древен Египет и Гърция“ издадена през 1908 г. от „Трима посветени“ (често идентифициран като пионера на Новата мисъл Уилям Уокър Аткинсън (1862–1932) който претендира да предаде учението на Хермес Трисмегист .
В нея са представени седемте херметични принципи. Те представляват синтез на езотеричните и философски идеи, които се смята, че са произлизали от Хермес Трисмегист и се свързват с изумрудените скрижали.
Вижте седемте принципа на хермртизма
Вашият коментар