Изненадващи факти за мозъка на възрастния човек.

/

Обновено на

Изненадващи факти за мозъка на възрастния човек.

The two hemispheres of the brain working in harmony against the background of neurons transferring information

Характеристики на мозъка на възрастен човек

Дълго време се е смятало, че с напредването на възрастта интелектуалните способности на човека неминуемо намаляват. Новите изследвания в областта на невронауката обаче разкриват изненадващи факти за мозъка на възрастния човек, които променят това схващане из основи.

Практичност и хармония

Според директора на Медицинския факултет на университета Джордж Вашингтон, мозъкът на възрастния човек е значително по-практичен, отколкото се е смятало досега. С напредването на възрастта се наблюдава по-хармонично взаимодействие между лявото и дясното полукълбо на мозъка. Това води до разширяване на творческите възможности, което обяснява защо много хора над 60-годишна възраст започват да се занимават с творческа дейност.

Гъвкавост и емоционална стабилност

Въпреки че скоростта на обработка на информацията може да намалее с възрастта, мозъкът придобива по-голяма гъвкавост. Това води до по-добра способност за вземане на правилни решения и по-малка податливост на негативни емоции. Интересно е да се отбележи, че пикът на човешката интелектуална активност настъпва около 70-годишна възраст, когато мозъкът започва да работи с пълна сила.

Миелин и невронни връзки

С напредването на възрастта се увеличава количеството на миелина в мозъка – вещество, което улеснява бързото предаване на сигнали между невроните. Това води до значително увеличение на интелектуалните способности – до 300% в сравнение със средните стойности. Важно е да се отбележи, че невроните в мозъка не умират, както често се твърди. Вместо това, връзките между тях могат да отслабнат, ако човек не се занимава с умствена дейност.

Използване на двете полукълба

След 60-годишна възраст човек придобива способността да използва едновременно и двете полукълба на мозъка. Това позволява решаването на по-сложни проблеми и води до по-ефективно вземане на решения. Изследване, проведено от професор Мончи Ури от университета в Монреал, показва, че мозъкът на възрастния човек избира по-енергийно ефективни пътища за решаване на проблеми, елиминирайки ненужното и фокусирайки се върху правилните решения.

Съвети за поддържане на мозъчна активност

За да се възползват максимално от потенциала на своя мозък, възрастните хора трябва да:

  1. Не се страхуват от старостта и да имат позитивно отношение към живота.
  2. Стремят се към постоянно интелектуално развитие.
  3. Учат нови умения, занимават се с музика, изкуство и танци.
  4. Поддържат активен социален живот и да пътуват.
  5. Участват в различни културни и социални дейности.
  6. Избягват социалната изолация.
  7. Поддържат физическа активност и здравословен начин на живот.

Извод

При водене на здравословен и активен начин на живот, интелектуалните способности не само че не намаляват с възрастта, но могат дори да се увеличат, достигайки своя пик на 80-90 годишна възраст. Това разкрива нови възможности и перспективи за възрастните хора, подчертавайки важността на непрекъснатото учене и активното участие в живота на всяка възраст.




Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

предишна или следваща публикация

Абонирайте се за нашия бюлетин

Ние ще Ви изпращаме нашите нови публикации

Вие се абонирахте успешно!