Обновено на
Каква е разликата в идеята между Големия взрив и инфлационната вселена?
Идеята за произхода на вселената е едно от най-вълнуващите и загадъчни предизвикателства пред науката.
В продължение на десетилетия теорията за Големия взрив доминира в представите ни за раждането на космоса. Според тази теория вселената е започнала от състояние на безкрайно плътна и гореща точка, която експлодира, разширявайки се и създавайки пространство, време, материя и енергия. Но с времето, когато физиците започват да изследват още по-дълбоко, се появяват въпроси, на които Големият взрив не може да даде задоволителен отговор. Това води до развитието на нови теории, като например инфлационната теория, която предлага допълнителни обяснения за някои от необяснените явления.
Какво знаем според вярванията от религиите?
В религиите има две диаметрално противоположни идеи за Вселената.
В будизма има само НИРВАНА. Няма начало и край, има само безвремие. Но в християнството има момент, в който Бог казва: „НЕКА БЪДЕ СВЕТЛИНА“, с други думи момент и творение.
Тези две взаимно изключващи се идеи могат да бъдат комбинирани в една теория.
Според Супер струнната теория ние сме в 11 мерно хиперпространство. Това означава, че вселените се разширяват в измерения отвъд нашето тримерно разбиране.
И така, с това вечно 11 мерно хиперпространство, където големи експлозии се случват през цялото време можем да комбинираме две взаимно изключващи се теории за сътворението на света.
Тази публикация може да я слушате и в аудио формат в YouTube
Пример за инфлационната теория.
Един от най-известните съвременни физици, Мичио Каку, използва интересен пример, за да обясни нагледно концепцията на инфлационната теория – ваната и сапунените балончета. Този пример помага на неспециалистите да визуализират и разберат сложните физични явления, които стоят зад тази теория.
В представата на Каку ваната символизира „квантовото поле“, което е като „пространството“ или „матрицата“, в която съществуват вселените. В този контекст сапунените балончета са аналогия за вселените. Според инфлационната теория вселената не е единствена, а е една от безброй много „балончета“ във ваната. Тези балончета се появяват и изчезват, като някои от тях се разширяват и продължават да съществуват, докато други се пукат.
Големият взрив може да бъде видян като моментът, в който един от тези балончета започва да се разширява – това е началото на нашата вселена. Според традиционната теория на Големия взрив, това разширение е единично събитие, което обяснява съществуването на вселената, както я познаваме днес.
От друга страна, инфлационната теория предлага идеята, че този процес на „разширение“ не е уникален за нашата вселена. Във ваната на квантовото поле може постоянно да се образуват нови балончета, които представляват нови вселени. Някои от тези балончета могат да се сблъскват и „пукат“, докато други се разширяват и се превръщат в стабилни вселени. Така, нашата вселена е просто един от тези многобройни балончета, които са успели да се стабилизират и разширят.
Разликите в концепцията за инфлационната теория.
Разликата между двете теории може да се обясни чрез подхода към въпроса за началото на вселената. Теорията за Големия взрив се фокусира върху един уникален момент на начало и последващото разширение на вселената. В тази концепция времето и пространството започват да съществуват с Големия взрив, и всичко, което познаваме, произлиза от този единствен момент.
Инфлационната теория, обаче, разширява тази представа. Тя предлага много по-динамична картина на вселената, в която този „Голям взрив“ може да се случва многократно, в различни точки от „квантовата вана“. Според тази теория, нашата вселена е само една от многото възможни, които се образуват в процеса на инфлация.
Примерът на Митио Каку със сапунените балончета във ваната подчертава важните разлики между теорията за Големия взрив и инфлационната теория.
Докато първата ни дава класическата представа за началото на времето и пространството, втората разширява тази представа, като добавя идеята за множество вселени, които постоянно се създават и развиват в едно по-голямо квантово поле. Тези идеи не само ни помагат да разберем по-добре произхода на вселената, но и разширяват нашето възприятие за самата природа на реалността.
Вашият коментар