Обновено на
Към Луната сe отправи първия американски частен роботизиран апарат Artemis.
Спускаемият модул Peregrine на Astrobotic стартира с ракетата Vulcan на United Launch Alliance (ULA) в 2:18 сутринта EST от стартовия комплекс 41 на станцията на космическите сили на нос Канаверал във Флорида.
Peregrine ще пътува около 46 дена, за да достигне лунната повърхност.
Инструментите на НАСА ще изследват лунната екзосфера, топлинните свойства на лунния реголит, изобилието на водород в почвата на мястото на кацане и ще извършват мониторинг на радиационната среда. Петте научни и изследователски товара на НАСА на борда на спускаемия модул ще помогнат на агенцията да разбере по-добре планетарните процеси и еволюцията, да търси доказателства за вода и други ресурси и да поддържа дългосрочно, устойчиво човешко изследване.
Това е подготовка на НАСА за завръщане на Луната за първи път от повече от половин век
За този полет на CLPS изследванията на НАСА включват:
Лазерна ретрорефлекторна решетка
Това са огледала с приблизително половин инч (1,25 см.) за измерване на разстояние. Тези огледала отразяват лазерна светлина от други орбитални и кацащи космически кораби, за да определят точно позицията на спускаемия модул.
Система за неутронен спектрометър
Тази система ще търси индикатори за вода близо до лунната повърхност чрез откриване на наличието на материали, съдържащи водород, на мястото на кацане.
Линеен спектрометър за трансфер на енергия
Този радиационен сензор ще събира информация за лунната радиационна среда и всички слънчеви събития, които могат да възникнат по време на мисията.
Близка инфрачервена система за спектрометър за летливи вещества
Тази система ще измерва повърхностната хидратация и летливи вещества. Той също така ще открие определени минерали с помощта на спектроскопия, докато картографира повърхностната температура и промените на мястото на кацане.
Масов спектрометър Peregrine Ion-Trap
Този инструмент ще изследва тънкия слой от газове на повърхността на Луната, наречен лунна екзосфера, и всички газове, присъстващи след спускане, кацане и през целия лунен ден, за да разбере освобождаването и движението на летливи вещества.
Кацнето на Луната е планирано за петък, 23 февруари, и мисията да продължи приблизително 10 дни в събиране на ценни научни данни, изучавайки Луната и помагайки за проправянето на пътя за първата жена и първия цветнокож човек, които ще бъдат изпратени за изследователски цели с мисията Артемида.
Източник: NASA
Вашият коментар