От затаен дъх до аплодисменти след кацане на Луната на Chandrayaan-3.

/

Обновено на

От затаен дъх до аплодисменти след кацане на Луната на Chandrayaan-3.

Пътешествието на една нация: един рядък подвиг за кацане на Луната.

Ню Делхи, 23 август (PTI)


Индия се записа в историята, като стана четвъртата страна, успешно докоснала Луната.

„Цяла нация затаи дъх, докато Chandrayaan-3 се приближаваше все по-близо до лунната повърхност. Най-накрая хората изригнаха от радост, събрани в образователни институции, офиси, градски площади и религиозни места, за да гледат предаването на живо на Индийската организация за космически изследвания (ISRO) на последното спускане на Chandrayaan-3 до неизследваната повърхност на южния полюс на Луната.“ – пише The Press Trust of India

Състоящ се от спускаемия модул (Vikram) и марсохода (Pragyan), индийската лунна мисия Chandrayaan-3 докосна лунния южен полюс в 18:04 ч. в сряда.

Това направи индия първата страна, кацнала на неизследваната повърхност на южния полюс на Луната.

Целта на Chandrayaan-3 е да демонстрира безопасно и меко кацане на лунната повърхност, да се движи по Луната и да проведе научни експерименти на място.

Премиерът Нарендра Моди каза, че Индия е взела решение „на Земята и го е изпълнило на Луната“, отбелязвайки още , че Индия е достигнала южния полюс на Луната, където никоя страна не успявала досега.

„В Делхи са избухнали тържества в образователни центрове, включително училища и жилищни квартали, когато модулът за кацане кацна на Луната.“ – съобщава The Press Trust of India

Бхаскар Мишра, изследовател, казал, че „тъй като Господ Джаганнатх е почитан като господар на вселената, Неговите благословии са най-важни за лунната мисия на Индия“.

Пури Шанкарачарая Свами Нишалананда Сарасвати, експерт по ведическа математика, каза, че много „пурани“ споменават „чанда (Луната)“.

„Нашите древни светци са били запознати с „Чандра“. Следователно космическите учени също трябва да се позовават на пураните, докато провеждат лунната мисия“, казал той и пожелал успех на мисията.

Шефът на ISRO S Somanath каза, че успехът на Chandrayaan-3 дава на индийските космически учени увереността да предприемат по-предизвикателни бъдещи мисии.

Мисията Chandrayaan-3 стартира на 14 юли на борда на ракетата Launch Vehicle Mark-III (LVM-3), започвайки сложно 41-дневно пътуване.

Спускаемият модул и шестколесният марсоход (с обща маса 1752 кг) са проектирани да работят на лунна светлина за период от около 14 земни дни.

Източник: PTI ЕКИП – The Press Trust of India




Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

предишна или следваща публикация

Абонирайте се за нашия бюлетин

Ние ще Ви изпращаме нашите нови публикации

Вие се абонирахте успешно!