Обновено на
Кога и как е възникнала Вселената според науката и Източната философия.
Според модела на Големия взрив, Вселената е възникнала от една точка с безкрайна плътност и температура. В тази точка е съществувало ВСИЧКО
Според съвременната наука Вселената е възникнала преди около 13,8 милиарда години в резултат на Големия взрив (Big Bang).
Този модел е подкрепен от множество наблюдения на разширението на Вселената и космическото микровълново фоново излъчване.
Според модела на Големия взрив Вселената е възникнала от една точка с безкрайна плътност и температура. В тази точка са съществували всички известни частици и сили на природата (точка на сингулярност). В момента на Големия взрив Вселената е започнала да се разширява и охлажда. В първите минути след Големия взрив са се образували основните елементи, водородът и хелийът. Впоследствие, в течение на милиарди години, Вселената се е охлаждала и еволюирала, образувайки звезди, галактики и други астрономически обекти.
Това е общоизвестната теория за произхода на Вселената, но важно е да отбележим, че все още има някои тайни и неизвестни аспекти, особено относно самото начало на Големия взрив. Научните изследвания и обсъждания по този въпрос продължават.
Квантовата механика и квантовата гравитация се използват в опитите да се разбере какво се случва в точката на сингулярност преди Биг Бенг.
Съществуват различни хипотези и модели, като например тези, свързани с теорията на струните и квантовата гравитация, които се опитват да обяснят Вселената преди Големия взрив..
Някои учени смятат, че времето и пространството са възникнали заедно с Вселената в момента на Големия взрив.
Законите на физиката, които познаваме, не са приложими в точката на сингулярност. Следователно, е възможно да има други закони на физиката, които важат в тази точка и които позволяват времето и пространството да възникнат.
Други учени смятат, че пространството може да е било в състояние на квантова суперпозиция и е било едновременно безкрайно и ограничено.
Но как е възможно нещо да бъде безкрайно и в същото време ограничено?
Възможно е, ако има повече измерения от тези, които ние възприемаме.
Теорията на струните предполага, че основните строителни блокове на Вселената не са точки, както в класическата теория на частиците, а малки струни, които могат да вибрират. Този подход се различава от традиционната представа за частиците като точкови обекти.
Теорията на струните предлага, съществуването на допълнителни пространствени измерения, освен трите, които ние виждаме в ежедневието си. Общо казано, теорията изисква единадесет измерения, за да бъде консистентна математически. Шест от тези измерения се предполага, че са „скрити“ или „свити“ на много малка скала, което прави трудно или невъзможно да ги забележим в обичайния смисъл. Тези допълнителни измерения са важни за описването на струните и тяхната вибрация в този теоретичен модел.
Теорията на струните е интересна и потенциално мощна математическа конструкция, но тя все още не е получила експериментално потвърждение, и някои учени изразяват съмнения относно възможността й да бъде тествана в близко бъдеще, което е напълно логично. Как може експериментално да се докаже триизмерен обект в двумерно пространство?!
Кога и как се е родила Вселената според Източните философи?
В индуистката философия Вселената се създава от Брахма, върховното божество. Брахма се появява от космическото яйце, което се нарича Брахманда. Вселената се разширява и се охлажда, докато се образуват звезди, галактики и други астрономически обекти. След това Вселената започва да се свива и се връща в състояние на безкрайна плътност и температура. Този цикъл се повтаря безкрайно.
В будистката философия Вселената се създава от кармата, законът за причинно-следствената връзка. Кармата е резултат от действията на живите същества. Най- общо казано, добрите действия водят до създаването на щастлива Вселена, а лошите действия – до създаването на нещастна Вселена.
В китайската философия Вселената се създава от полярните сили Ин и Ян. Ин е символ на женското, пасивното и тъмното, а Ян – на мъжкото, активното и светлото. Ин и Ян са в постоянно взаимодействие и това взаимодействие е източникът на движението и промяната във Вселената.
В японската философия Вселената се създава от Дао, универсалния път. Дао е безкрайно, непознаваемо и неуловимо. То е източникът на всичко, което съществува.
Източните философии предлагат различни модели за произхода на Вселената. Но общият възглед е, че Вселената е циклична и се създава и унищожава отново и отново.
Вижте циклите на югите според изчисленията на Свами Шри Юктешвар
Точката на сингулярност или момента преди Големия взрив според тези модели се намира навсякъде и във всеки момент. Една от най-известните точки на сингулярност според съвременните учени е в центъра на черните дупки, които се оказва , че са навсякъде в нашата Вселена включително и в нашата галактика, което е в съзвучие с тези модели. Но според източните философи сингулярността се намира и във всяка празнота – физическият вакуум. Всички форми се създават от НИЩОТО, КОЕТО Е И ВСИКОТО и се връщат обратно в него. И това не е случаен процес, а е закономерна причинно-следствена връзка и е свойство на СЪЗНАНИЕТО – КАРМА.
Всички тези модели не могат да бъдат доказани или опровергани с научни методи. Те обаче предлагат различни перспективи за разбирането на произхода на Вселената. Това, което прави впечатление е, че до голяма степен квантовата физика и новите теории все повече се доближават до моделите, които се описват от древни философи и мъдреци въпреки формално различните описания и обяснение.
GledniTochki
Вашият коментар