Обновено на
Кой и какво контролира нашите действия?
На пръв поглед ни се струва, че всички ние сме господари на собствените си действия и решения.
Водени от нашата воля и съзнание, ние вярваме, че контролираме всяка крачка, която правим. Въпреки това, съществуват научни изследвания, които разкриват, че нашите решения и действия често се определят от предварителни несъзнателни процеси в нашия мозък.
Според докторът по биологични науки Александър Каплан този въпрос не е само религиозно-философски, това е физиологичен въпрос.
Той дава пример с най-простото нещо, което правим всеки ден – повдигане на ръка.
Той казва, че има проучвания, които показват, че при вдигане на ръка, мозъкът ни вече е взел това решение няколко секунди преди действие. Как е възможно това?
Абсолютно правилно, това е точно така. Някак си в ежедневието всички мислим, че това е нашата воля, но изследвания направени с енцефалограма потвърждават този факт.
Ние живеем не само чрез нашите съзнателни процеси, ние имаме много несъзнателни неща в нашия мозък. Огромен брой процеси, може би дори 95 процента, се контролират, без да се достигне нивото на съзнание.
Мозъкът започва да се подготвя за дадено действие няколко милисекунди преди да вземем конкретна стъпка.
Това означава, че дори преди да стъпим на определен път, мозъкът вече е направил избор за нас. И въпреки че ние считаме, че решението е взето от нас съзнателно, в действителност процесите в подсъзнанието ни играят решаваща роля.
Така обяснението на това кой контролира нашите действия се премества от съзнателното ни аз към несъзнателните процеси в мозъка ни. Нашият мозък, който работи дори преди да осъзнаем, е този, който в действителност взема решенията и контролира действията ни. Ние имаме само кратко време, за да преразгледаме и преоценим вече направените си решения преди да ги изпълним. Момента на възможната преоценка на решението е в границите на 2 десети от секундата. Това означава, че ни се дават 200 милисекунди или 2 десети от секундата за преоценка. Да, тези 200 милисекунди се дават за контрол, за анулиране, за взимане на решение дали да постъпим правилно или да постъпим неправилно според нашето съзнание. Ето я свободната воля затворена само в тези много кратки 200 милисекунди.
Това ни принуждава да осъзнаем, че сме двукратно отговорни за собствените си действия. Не само сме отговорни преди да извършим дадено действие, поради предишния опит и мисленето на мозъка ни, но и след това, когато имаме възможност да преразгледаме и анулираме вече взетото решение. Така че, вземайки предвид несъзнателния контрол върху нашите действия и възможността да променим съзнателното си решение в последната секунда, можем да заключим, че истинският контрол върху нашите действия е по-сложен отколкото просто следване на нашата воля.
Вашият коментар