Обновено на
Лунната надпревара отново започва.
Русия изпрати междупланетната станция Луна-25 на Луната за първи път от 1976 г. насам.
Лунната надпревара е състезание между Съветския съюз и Съединените щати за кацане на човек на Луната.
Надпреварата започва с изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята от СССР през 1957 г. и завършва с кацането на Аполо 11 на Луната през 1969 г.
Ето накратко хронологията на лунната надпревара:
1957 г.: СССР изстрелва първия изкуствен спътник на Земята, Спутник 1.
1958 г.: САЩ изстрелва първия американски изкуствен спътник, Експлорер 1.
1959 г.: СССР изстрелва първия човек в космоса, Юрий Гагарин.
1961 г.: САЩ изстрелват първия американски човек в космоса, Алън Шепърд.
1961 г.: САЩ обявяват програмата Аполо, която има за цел да изпрати човек на Луната.
1963 г.: СССР изстрелва първия човек, който обикаля около Луната, Валентина Терешкова.
1969 г.: САЩ кацат първия човек на Луната, Нийл Армстронг и Баз Олдрин.
1972 г.: САЩ изпращат последния си човек на Луната, Роналд Еънтън.
Луната надпревара беше важен момент в историята на човечеството.
Тя показа, че човечеството е в състояние да постигне много, когато работи заедно. Надпреварата също така стимулира развитието на много нови технологии, които впоследствие са били използвани в други области, като например медицина, комуникации и транспорт.
Половин век по-късно лунната надпревара отново започва.
Русия изпрати междупланетната станция Луна-25 на Луната за първи път от 1976 г. насам.
Станцията трябва да кацне между 21 и 24 август близо до малко проучвания южен полюс на Луната. Целта на мисията е да се отработи технологията за меко кацане и да се създаде резерв за бъдещи мисии. Станцията се състои от две части: платформа за кацане и инструментален контейнер без налягане. Ако се открие вода на Луната, това може да отвори нови възможности за космически мисии.
Научни инструменти на апарата „Луна-25“
Луна-25 е първото руско превозно средство, което ще работи на лунната повърхност след съветския Луноход-1 през 1970 г. Апаратът ще бъде в орбитата на Луната около 1 година и 10 дни, като ще направи 36 обиколки около спътника. „Луна-25“ ще изучава околополярните области на Луната, ще провежда изследвания в района на Южния полюс и ще изучава реголита. Устройството е оборудвано със слънчеви панели, манипулатор за копаене на почва и лазерен масов анализатор за изследване на реголит. „Луна-25“ ще бъде в орбитата около Луната, след което ще започне кацане на повърхността. Кацането на апарата ще бъде извършено в района на кратера Богуславски, където ще се извършват изследвания и проучване на ресурсите.
Автоматичната станция извърши първата корекция на траекторията на полета до Луната.
„Луна-25“ коригира траекторията на полета към естествения спътник на Земята на 12 август. Задвижващата система на Луна-25 се включи в 16:00 часа московско време и работи 46 секунди.
Според информацията, публикувана в Телеграм канала на руската космическа агенция, двигателите са се включили в 16:00 ч. българско време и са работили в продължение на 46 секунди.
Предвидена е още една корекция на курса преди навлизането в орбита около Луната, което по план трябва да се осъществи на 16-ти август.
Този път в надпреварата се включват и други страни
Китай и Индия също имат лунна програма. Китай планира да построи роботизирана база на Луната до 2028 г. и да приземи човек до 2030 г.
Индия изстреля роботизирана космическа станция Chandrayaan-3 в лунна орбита, за да изследва Южния полюс.
Вашият коментар