Астрономи откриха най-далечното бързо радиоизбухване досега

/

Обновено на

Астрономи откриха най-далечното бързо радиоизбухване досега.

Астрономи, използващи космическия телескоп Хъбъл на НАСА , откриха рядко събитие на странно място.


Нарича се бързо радиоизбухване (FRB), мимолетен изблик на енергия, който може – за няколко милисекунди – да засенчи цяла галактика. През последните няколко години са открити стотици FRB. Те изскачат по цялото небе като светкавици, но източниците зад тези интензивни изблици на радиация остават несигурни.

Въпреки че астрофизичните процеси, които причиняват FRB, не са напълно разбрани, сигналите, които произвеждат, могат да се използват за извеждане на информация за космическите среди, през които преминават, докато пътуват из Вселената, включително естеството на техните галактики на произход и разпределението на плазмата в междугалактическата среда.

През юни 2022 г. беше открит FRB 20220610A.  от радиотелескопа ASKAP в Австралия.

„Използвайки набора от чинии на ASKAP, успяхме да определим точно откъде идва избухването“, казва д-р Стюарт Райдър, астроном от университета Макуори.

„След това използвахме Много големия телескоп (VLT) на ESO, за да търсим галактиката източник, откривайки, че тя е по-стара и по-далеч от всеки друг FRB източник, открит до момента и вероятно в малка група от сливащи се галактики.“

Този нов FRB е особено странен, защото е изригнал по средата на Вселената, което го прави най-отдалеченият и най-мощен FRB източник открит досега.

„Необходима беше силната острота и чувствителност на Хъбъл, за да се определи точно откъде идва FRB“, каза водещият автор Алекса Гордън от Северозападния университет в Еванстън, Илинойс. „Без изображенията на Хъбъл все още щеше да остане загадка дали това произлиза от една монолитна галактика или от някакъв тип взаимодействаща система.

Станало странно след  последващите наблюдения на Хъбъл. FRB  се появява на малко вероятно място: колекция от галактики, които са съществували, когато Вселената е била само на 5 милиарда години. По-голямата част от предишните FRB са открити в изолирани галактики.

Ясните изображения на Хъбъл предполагат, че този FRB е възникнал в среда, в която може да има до седем галактики на евентуално сливане, което също би било много важно, казват изследователите.

„В крайна сметка се опитваме да отговорим на въпросите: Какво ги причинява? Какви са техните предшественици и какъв е техният произход? Наблюденията на Хъбъл предоставят невероятна представа за изненадващите типове среди, които пораждат тези мистериозни събития“, каза съ-изследователят Уен-фай Фонг, също от Северозападния университет.

В близко бъдеще експериментите с FRB ще повишат своята чувствителност, което ще доведе до безпрецедентна скорост в броя на FRB, открити на тези разстояния. Хъбъл ще играе решаваща роля в характеризирането на средата, в която се появяват тези FRB. Астрономите скоро ще научат колко специална е била средата на този FRB.

„Просто трябва да продължим да намираме повече от тези FRB, както наблизо, така и далеч, и във всички тези различни типове среди“, казва Гордън.


Вижте повече по темата

Източник: science.nasa.gov




Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

предишна или следваща публикация

Абонирайте се за нашия бюлетин

Ние ще Ви изпращаме нашите нови публикации

Вие се абонирахте успешно!