Обновено на
Нови доказателства за спомени след клинична смърт.
Някои пациенти, съживени чрез кардиопулмонална реанимация (CPR), са имали ясни спомени, че са преживели смъртта и са имали мозъчни модели, докато са били в безсъзнание, свързани с мисълта и паметта, съобщават изследователи в списание Resuscitation, публикувано от Elsevier .
В проучване, ръководено от изследователи от Медицинския факултет Гросман на Нюйоркския университет, в сътрудничество с 25 предимно американски и британски болници, някои оцелели от сърдечен арест описват осъзнати смъртни преживявания, настъпили, докато са били в безсъзнание. Въпреки незабавното лечение, по-малко от 10% от изследваните 567 пациенти, които са получили CPR в болницата, са се възстановили достатъчно, за да бъдат изписани. Четирима от 10 от пациентите, които са оцелели обаче, си спомнят някаква степен на съзнание по време на CPR.
Установно е, че в подгрупа от тези пациенти, които са били подложени на мозъчен мониторинг, близо 40% са имали мозъчна активност, която се е върнала към нормалното или почти нормалното от състояние на „равна линия“. С ЕЕГ (технология, която записва мозъчната активност с електроди), се виждат пикове в гама, делта, тета, алфа и бета вълни, свързани с по-висока умствена функция.
Оцелелите съобщават за повишено съзнание и силни, ясни преживявания, казват авторите на изследването. Те включват усещане за отделяне от тялото, наблюдение на събития без болка или дистрес и смислена оценка на техните действия и взаимоотношения. Това ново изследване установи, че тези преживявания на смъртта са различни от халюцинации, заблуди, илюзии, сънища или съзнание, предизвикано от CPR.
Авторите на изследването предполагат, че „плоският“ умиращ мозък премахва процеси, известни като дезинхибиция и могат да отворят достъп до „нови измерения на реалността“. Включително ясно припомняне на всички съхранени спомени от ранното детство до смъртта, оценени от гледна точка на морала. Въпреки че никой не знае еволюционната цел на това явление, то „отваря вратата за систематично изследване на това какво се случва, когато човек умре“.
Старши автор на изследването Сам Парниа, MD, PhD, доцент в катедрата по медицина в NYU Langone Health и директор на отдела за критични грижи и реанимационни изследвания в NYU Langone, казва: „Въпреки че лекарите отдавна смятат, че мозъкът претърпява трайни увреждания около 10 минути след като сърцето престане да го снабдява с кислород, нашата работа установи, че мозъкът може да показва признаци на електрическо възстановяване дълго време в продължаващата CPR.Това е първото голямо проучване, което показва, че тези спомени и промени в мозъчните вълни може да са признаци на универсални, споделени елементи на така наречените преживявания близо до смъртта.“
Д-р Парния добавя: „Тези преживявания дават поглед към истинско, но все още малко разбрано измерение на човешкото съзнание, което се разкрива със смъртта. Констатациите могат също така да насочат проектирането на нови начини за рестартиране на сърцето или предотвратяване на мозъчни наранявания и задържане на последици за трансплантация“.
Изтояник: sciencedaily.com
Вашият коментар