Нови изследвания установяват факторите, намаляващи риска от депресия

/

Обновено на

Нови изследвания установяват факторите, които намаляват риска от депресия.


Учените са  изследвали данни от почти 290 000 души

Здравословният начин на живот, който включва умерена консумация на алкохол, здравословна диета, редовна физическа активност, здравословен сън и чести социални контакти, като същевременно се избягва тютюнопушенето и твърде заседналия начин на живот, намалява риска от депресия, установиха нови изследвания.

Според Световната Здравна Организация около един на всеки 20 възрастни изпитва депресия и това състояние представлява значителна тежест за общественото здраве в световен мащаб. Факторите, които влияят върху появата на депресия, са сложни и включват комбинация от биологични фактори свързани с начина на живот.

В изследване, публикувано в Nature Mental Health , международен екип от изследователи, от университета в Кеймбридж и университета Фудан, са разгледали комбинация от фактори свързани с начина на живот, генетика, мозъчна структура и нашата имунна и метаболитна система, за да идентифицират основните механизми и да обяснят връзката между начина на живот и депресията при хората.

Изследването е било подкрепено от грантове от организации, включително Националната природонаучна фондация на Китай и Министерството на науката на Китай.

За да разберат по-добре връзката между тези фактори и депресията, изследователите са се обърнали към UK Biobank, биомедицинска база данни и изследователски ресурс, съдържащ анонимна генетична информация за начина на живот и здравето на участниците.

Учените са  изследвали данни от почти 290 000 души – от които 13 000 са имали депресия и екипът успял да идентифицира седем фактора за здравословен начин на живот, свързани с по-нисък риск от депресия.

Фактори намаляващи риска  от депресия.

Здрав сън (между седем и девет часа на нощ)

Най-голямо въздействие за намаляване на риска от депресия между всички фактори се оказало добрият нощен сън – между седем и девет часа на нощ. Този фактор намалява риска от депресия с 22%.

Въздържание от тютюнопушене

При непушачите риска от депресия се намалява с 20%

Чести социални връзки

Честитите социални връзки, които като цяло намаляват риска от депресия с 18%, са най-добрата защита срещу повтарящи се депресивни разстройства.

Редовна физическа активност

Редовната физическа активност намалява риска от депресия с 14%,

Ниско до умерено заседнало поведение

Слабото до умерено заседнало поведение също има съществено влияние за намаляване риска от депресия с 13%.

Умерена консумация на алкохол

Умерената консумация на алкохол намалява риска от депресия с 11%

Здравословна диета

И здравословното хранене участва с 6% намаляване риска от депресия.

Екипът изследвал и ДНК на участниците, определяйки генетичен риск. Този резултат се основавал на броя на генетичните варианти на индивида, които имат известна връзка с риска от депресия. Хората с най-нисък резултат за генетичен риск са имали 25% по-малка вероятност да развият депресия в сравнение с тези с най-висок резултат.

При хора с висок, среден и нисък генетичен риск от депресия екипът установил, че здравословният начин на живот може да намали риска от депресия. Това изследване подчертава значението на воденето на здравословен начин на живот за предотвратяване на депресия, независимо от генетичния риск на дадено лице.

Професор Барбара Саакян от катедрата по психиатрия в университета в Кеймбридж е казала: „Въпреки че нашата ДНК може да увеличи риска от депресия, ние показахме, че здравословният начин на живот е потенциално по-важно. Някои от тези фактори за начина на живот са неща, върху които имаме контрол, така че опитите да намерим начини да ги подобрим е да се уверим, че имаме добър нощен сън и да излизаме да се видим с приятели, например – това може да има истинско значение за Животът на хората.“

Д-р Кристел Лангли, също от катедрата по психиатрия в университета в Кеймбридж, казала: „Свикнали сме да мислим, че здравословният начин на живот е важен за нашето физическо здраве, но той е също толкова важен за нашето психическо здраве. Той е добър за здравето на нашия мозък и когнитивните ни способности, но също и косвено чрез насърчаване на по-здрава имунна система и по-добър метаболизъм.“

Източник: Science Daily




Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

предишна или следваща публикация

Абонирайте се за нашия бюлетин

Ние ще Ви изпращаме нашите нови публикации

Вие се абонирахте успешно!