Обновено на
Ново изобретение, което може да говори на глухи.
Унгарски учени след упорит труд изобретиха ръкавица, която превежда езика на глухонемите.
Това е помощно средство за хора с увреден слух и говор, което им позволява лесно да общуват чрез използването на жестове с ръце. Сложете ръкавицата, сложете мобилния телефон в джоба си, използвайте езика на знаците и оставете телефона да говори вместо вас!
Много хора с увреден слух и говор използват езици на знаци вместо говорими, за да общуват. Обикновено единствените сектори от общността, владеещи тези езици, са засегнатите лица, техните близки приятели и семейни групи и избрани професионалисти.
Учени са създали инструмент, който може да намали комуникационните бариери за общността с увреден слух и говор. Инструментът се състои от хардуерно-софтуерна система, която включва ръкавица за улавяне на движение и софтуерно решение за разпознаване на жестове с ръце и обработка на текст и език. Използвайки тези елементи, той може да работи като преводач, като чете на глас текст на носещия ръкавицата
Преди да се използва ръкавицата, тя трябва да бъде конфигурирана и адаптирана към ръката на потребителя. Записват се поредица от пози на ръцете, включително свити, изпънати, кръстосани, затворени и разтворени пръсти, позиции на китките и абсолютна ориентация на ръцете. Това позволява на ръкавицата да генерира правилния дескриптор на жеста за всяко състояние на ръката. Този процес на персонализиране не само позволява на ръкавицата да преобразува всяка позиция на ръката в цифров отпечатък, но също така гарантира, че подобни жестове с ръце ще доведат до подобни дескриптори на жестове за всички потребители. След това ракавицата е готова за употреба. Осигурена е вградена азбука за жестове, базирана на международния жестомимичен език Dactyl (наричан още като пръстов правопис). Тази азбука включва 26 знака с една ръка, всеки от които представлява буква от английската азбука. Потребителите могат допълнително да персонализират тази функция чрез фина настройка на предварително дефинираните жестове. Така ръкавицата може да разпознае и прочете на глас всяка дума, написана с пръсти.
Този инструмент може да има значителен потенциал за много други, например хора с говорни увреждания, физически увреждания или рехабилитирани след инсулт.
Проектът InterpreterGlove („Jelnyelvi tolmácskesztyű fejlesztése“ KMR_12-1-2012-0024) е съвместно усилие между MTA SZTAKI и Euronet Magyarország Informatikai Zrt. който се проведе между 2012 и 2014 г. Проектът беше подкрепен от унгарското правителство, управляван от Националната агенция за развитие и финансиран от Фонда за научни изследвания и технологични иновации.
Връзки:
http://dsd.sztaki.hu/projects/TolmacsKesztyu
Dactyl fingerspelling: http://www.lifeprint.com/ASL101/fingerspelling/index.htm
Справка:
[1] CL Taylor, RJ Schwarz: „Анатомията и механиката на човешката ръка“, Изкуствени крайници 06/1955; 2(2):22-35.
Може да се свържете с:
Péter Mátételki или László Kovács, SZTAKI, Унгария
E-mail: {peter.matetelki, laszlo.kovacs}@sztaki.mta.hu
Източник и повече подробности за ръкавицата: ercim-news.ercim.eu
Вашият коментар