Обновено на
Цикличността на Вселената според Източната астрономия.
Безброй цикли, които се повтарят.
Според Източната астрономия, Вселената е циклична и се състои от безброй цикли, които се повтарят. Най-разпространения цикъл е цикълът на 12-те зодии, който е с продължителност 60 години. Този цикъл се основава на движението на Слънцето през зодиакалния пояс.
Всяка зодия има свой собствен символ, цвят и елемент. Символите на зодията представляват основните енергии, които управляват живота. Цветовете на зодията представляват различните аспекти на личността. Елементите на зодията представляват различните сфери на живота.
Друг важен цикъл в Източната астрономия е цикълът на 5-те елемента. Този цикъл се основава на китайската философия на 5-те елемента: Земя, Метал, Вода, Огън и Дърво. Всеки елемент има свой собствен цвят, символ и енергия.
Според Източната астрономия, Вселената е в непрекъснато движение и развитие. Циклите, които се повтарят, са отражение на този процес. Те ни помагат да разберем по-добре света около нас и нашето място в него.
Знаем, че луните обикалят около своите планети, а планетите въртейки се около оста си, обикалят с техните луни около Слънцето. Според Източната астрономия Слънцето има свой двойник и обикаля около него за около 24000 земни години – небесен феномен, който предизвиква обратното движение на равноденствените точки по Зодиака. Слънцето има също и друго движение, посредством което обикаля около един Велик център, наречен Вишнунабхи, който е седалището на творческата сила, Брахма, всемирният магнетизъм. Брахма регулира дхарма, умствената сила на вътрешния свят.
Когато Слънцето в своята обиколка стигне до мястото, което е най-близко до този Велик център, седалището на Брахма, умствената сила получава такова голямо развитие, че човек може лесно да схваща всичко, дори тайните на Духа. Обратно, когато Слънцето е най-далече от този център, човекът е в пълна тъмнина по отношение на всякакви енергии.
Един цикъл на обиколка около този център на творческата сила се разделя на четири периода подобно на сезоните на Земята влияещи се от обиколката около Слънцето. Тези четири периода в Източната астрономия се наричат юги.
Циклите на югите според изчисленията на Свами Шри Юктешвар Гири (1855–1936)
Цикълът на югите е концепция от индийската духовна традиция, по-специално от Шримад Бхагавад Гита, един от свещените текстове в хиндуизма.
Шри Юктешвар е бил един от коментаторите на Бхагавад Гита, и той описва цикъла на югите в своето тълкувание на този текст. Разликата между цикъла на югите според Шри Юктешвар и цикъла на югите според Източната астрономия е, че цикълът на Шри Юктешвар е 24 000 години и го свързва със двойника на Слънцето. Също така Шри Юктешвар използва лунните цикли, за да определи продължителността на югите.
Според Шри Юктешвар цикълът на югите е разделен на четири юги , като югите имат възходящо и низходящо движение. Всяка юга характеризира определени духовни и морални качества на хората в този период и всяка юга има възходящо и низходящо движение.
Той обяснява, че в 24 000-годишен Юга цикъл Слънцето завършва една обиколка около галактически център Вишнунабхи ( пъпа на Вишну ), където Брахма регулира дхарма или, както Юктешвар го дефинира, умствена добродетел. Дхарма е най-ниска, когато е най-отдалечена от Брахма. При най-голямо отдалечение от Брахма (499 г. от н.е.), човешкият интелект не може да разбере нищо отвъд грубия материален свят.
Също така според изчисления на Шри Юктешвар човечеството в момента се намира в Двапара Юга. Годината, в която Шри Юктешвар е правил тези изчисления е 1984 г. и той е изчисли, че това е 194 г. от Двапара Юга.
Кратко описание на четирите юги:
Сатия Юга
Това е периода, в който човечеството на Земята се намира най-близко до духовния център и може да възприема дори най-фините излъчвани енергии.
Това е златната епоха, където хората са високо духовно развити и постигат съвършенство в своите духовни практики. Характеризира се с пълна истина и праведност. Този период продължава 4 800 + 4800 години.
Трета Юга
Това е период, в който хората нямат духовно съзнание, но има някои високо развити души. Характеризира се с намалена духовна чистота и справедливост. Познати са по-грубите енергии, които човечеството може да използва в своя полза.
Този период продължава 3 600 + 3 600 години.
Двапара Юга
В Двапара Юга Хората са още по-малко духовно осъзнати. В този период често се случват конфликти, борби и войни. Духовната чистота и праведност се намалени значително. Познават се най-грубите енергии, които могат да се използват, но предимно за злоупотреба.
Този период продължава 2 400 + 2 400 години.
Кали Юга
Това е периода, в който човечеството на Земята се намира най-далече от духовния център и живее в пълна тъмнина от гледна точка на духовността и познаването на всякакви енергии.
Този период се характеризира с най-ниската духовна осъзнатост и най-голямата морална и духовна деградация. Хората страдат от липса на духовност, и праведността е на най-ниско ниво. Не се познават никакви по-фини енергии и животът на Земята е труден.
Този период продължава 1 200 + 1 200 години.
И така общо има 12 000 години възходящи цикли и 12 000 години низходящи цикли в една обиколка от 24 000 години.
Според тази концепция, цикълът на югите се повтаря непрекъснато. Този цикъл се счита за вечен и се изпълнява в рамките на космическото време.
Източник: “ КАЙВАЛЯ ДАРШАНАМ – СВЯТАТА НАУКА „ от Гянатавар Свами Шри Юктешвар
Вашият коментар