Обновено на
Ядрена батерия работи 50 г. без зареждане.
Китайската фирма Betavolt New Energy Technology изобрети ядрена батерия за смартфони, която не се нуждае от зареждане
Разработката на Betavolt е по-малка от монета. С такава миниатюрна батерия всеки телефон ще работи без презареждане 50 години.
Базираната в Пекин Betavolt New Energy Technology разработи 3V ядрена батерия, която използва радиоактивен никел-63 като източник на енергия и диамантен полупроводник като преобразувател на енергия. Betavolt казва, че atomic е източник на постоянен ток и може да произвежда импулсна мощност с по-дълъг живот чрез добавяне на суперкондензатори като устройства за съхранение на енергия.
Според инженерите разработката е напълно безопасна: температурата не влияе на химическите процеси вътре в батерията и когато експлоатационният живот изтече, компонентите просто ще се разпаднат.
„ Атомната енергийна батерия, разработена от Betavolt, е абсолютно безопасна, няма външно излъчване и е подходяща за използване в медицински устройства като пейсмейкъри, изкуствени сърца и кохлеи в човешкото тяло “, твърдят от компанията.
Компанията разкрива, че нейната батерия от следващо поколение вече е в пилотно тестване. Те плануват да я пуснат масово за търговска употреба в устройства като телефони и дронове.
Betavolt обяви, че неговият първоначален модел ядрена батерия доставя 100 микровата мощност при напрежение 3V, с размери 15x15x5 кубически милиметра. Компанията има за цел да развие технологията си, за да произведе батерия с мощност 1 ват до 2025 г.
Основната структура на тази ядрена батерия включва конвертор, основна плоча, източник на никел-63 и защитен слой на батерията. Батерията е подреден слой от диамантен полупроводников преобразувател и тънки резени от никел-63 с дебелина 2 микрона. Батерията е модулна. Модулът се състои от поне два конвертора и един слой никел-63. Минималният размер на атомната батерия е 3 x 3 x 0,03 милиметра, която се състои от два конвертора и един слой никел-63.
Председателят и главен изпълнителен директор на Betavolt Zhang Wei каза, че първият продукт, който компанията ще пусне, ще бъде BV100.
Патентът е регистриран в Пекин и ще бъде заявен в световен мащаб. Джан Уей каза, че ядрото на батерията е диамантен полупроводник от четвърто поколение, който е най-добрият полупроводников материал. Множество модулни групи могат да бъдат свързани последователно и паралелно, а мощността от ядрената батерия може да бъде конфигурирана от няколко микровата до няколко вата.
Betavolt е създадена през април 2021 г., като интегрира научноизследователска и развойна дейност, производство, обслужване, продажби и търговия с внос и износ. Основните й продукти включват батерии за атомна енергия и диамантени полупроводници от четвърто поколение.
Какво представлява Бетаволтаично устройство (атомни батерии, известни още като ядрени батерии или радиоизотопни батерии)
Бетаволтаично устройство ( бетаволтаична клетка или бетаволтаична батерия ) е вид ядрена батерия , която генерира електрически ток от бета частици ( електрони ), излъчени от радиоактивен източник, използвайки полупроводникови връзки. За разлика от повечето източници на ядрена енергия , които използват ядрена радиация за генериране на топлина, която след това се използва за генериране на електричество, бетаволтаичните устройства използват процес на нетермично преобразуване, преобразувайки двойките електрон-дупка, произведени от йонизационната следа на бета частици, преминаващи през полупроводник.
Източници: phonearena.com / neimagazine.com / tomshardware.com
Вашият коментар