Защо мисията на САЩ за спускаем апарат на Луната беше неуспешна

/

Обновено на

Защо мисията на САЩ за спускаем апарат на Луната беше неуспешна.

Да припомним, че на 8 януари Съединени американски щати изстреляха ракета за първи път от 50 години, за да доставят спускаем апарат до Луната.


От Astrobotic Technologies съобщиха, че повредата на задвижващата система е довела до сериозна загуба на гориво.

Комерсиалният космически кораб, който се опитваше да стане първият американски апарат за кацане на Луната от повече от 50 години, се сблъска с проблеми часове след изстрелването си на 8 януари . Сондата, известна като Peregrine, успя да се отдалечи от Земята и да влезе в дълбокия космос, но скоро започна да изпуска гориво и излезе извън контрол. Инженерите успяха временно да го стабилизират, което позволи на слънчевата светлина да пада върху неговите слънчеви панели и да зарежда батерията му, но мисията  така и не успя.

Peregrine е първата от много лунни мисии, планирани като партньорство между НАСА и американската аерокосмическа индустрия. Известната инициатива Commercial Lunar Payload Services (CLPS), насърчава малките предприятия да изграждат и управляват лунни спускаеми апарати, които НАСА ще купува за превоз на научно оборудване.

Peregrine изгоря в земната атмосфера

Опитът за кацане на Луната завърши с неуспех – спускаемият апарат Peregrine на Astrobotic беше върнат на Земята, за да изгори, докато пада през атмосферата. Изтичане на гориво му попречи да завърши пътуването си до Луната.

Какво се обърка със спускаемия модул Peregrine?

Само 7 часа след изстрелването му на 8 януари на върха на ракета Vulcan, инженерите забелязаха, че Peregrine не се насочва в правилната посока, така че неговите слънчеви панели не зареждаха батериите, които управляваха неговата електроника. Малко след това стана ясно, че изтича гориво. В крайна сметка беше установено, че резервоарът за окислител се е спукал, вероятно поради заседнал клапан, и течът генерира малко количество тяга, което променя ориентацията на сондата. Докато всичко беше изяснено, Перегрин вече беше загубил твърде много гориво, за да стигне до Луната, камо ли да извърши маневрите, необходими за леко кацане на лунната повърхност.

Перегрин беше в космоса дни наред

Инженерите на Astrobotic успяха да коригират ориентацията на Peregrine, така че щом слънчевите му панели бяха насочени в правилната посока, батериите му се заредиха. Това позволи на операторите на Peregrine да изпробват за кратко главния двигател и да включат бордовия роувър, което може да им помогне да разберат по-добре операциите на кораба в космоса и да определят какво се е объркало.

Те също включиха дистанционно някои от неговите научни инструменти и направиха измервания на радиацията в междупланетното пространство, което може да предостави полезни научни данни.

Също така бяха направени опити за отклоняване от планираното кацане на Луната и да се разшири мисията в открития космос или да го остави да продължи по пътя си обратно към Земята.

Peregrine потенциално би могъл да оцелее малко по-дълго в орбита около Земята, но оставянето му там е криело известни рискове. Космическият кораб щеше да е изчерпал горивото си напълно, което би го оставил да лети неконтролируемо около планетата. Този вид космически боклук може сериозно да повреди активните сателити.

От Astrobotic съобщиха, че е трябвало да балансират между собственото си желание да удължат живота на Перегрин и да научат повече за космическия кораб и риска космическият кораб да причини проблеми на многобройните сателити около Земята.

Връщането му на Земята е много по-безопасно. Сателитите редовно се унищожават по този начин и обикновено изгарят от невероятната температура, която достигат, докато падат през атмосферата. Peregrine също беше внимателно насочен към Тихия океан, точно на изток от Австралия, за да се сведе до минимум всякакъв риск от оцелели фрагменти, ударени в населени райони.




Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

предишна или следваща публикация

Абонирайте се за нашия бюлетин

Ние ще Ви изпращаме нашите нови публикации

Вие се абонирахте успешно!