Свободна воля? Осъзнати ли сме когато взимаме решение

Обновено на

Свободна воля? Осъзнати ли сме когато взимаме решение.


Имаме ли наистина свободна воля? Осъзнати ли сме когато взимаме решения? Всекидневно човек е изправен пред избор и е необходимо да вземе решение, но доколко това е съзнателен процес. Каква роля играе подсъзнанието във взимане на решение? Възможно ли е подсъзнанието да взима решения, а ние само да ги изпълняваме? Да, това е напълно възможно.

С новите технологии като функционалния ядрено-магнитен резонанс, учените могат да „прочетат“ решението до 10 секунди преди самият човек да знае какво ще избере!

Представете си, че сте в супермаркета и избирате между два различни вида кафе. Вие „обмисляте“ решението, сравнявате цените, качеството, и накрая посягате към една от опциите. Но кога точно сте взели това решение? В момента, в който ръката ви се е протегнала? Или може би… много по-рано?

Революционни научни изследвания в областта на неврологията поставят под въпрос нашето разбиране за съзнателното вземане на решения. Експериментите, проведени първоначално от невролога Бенджамин Либет, а по-късно доразвити чрез модерни технологии, разкриват изненадващ факт: нашият мозък взема решения секунди преди ние да осъзнаем, че сме ги взели.

В тези експерименти участниците са помолени да извършат просто действие – да натиснат бутон в момент по техен избор. Същевременно те трябва да отбележат точния момент, когато са решили да го направят. Резултатите са смайващи: мозъчната активност, свързана с решението, започва цели 350-400 милисекунди преди човек да осъзнае, че е взел решение. А с по-нови технологии като функционалния ядрено-магнитен резонанс, учените могат да „прочетат“ решението до 10 секунди преди самият човек да знае какво ще избере!

Това откритие поражда дълбоки въпроси за природата на нашата осъзнатост и свободна воля. Ако подсъзнанието ни взема решения преди да сме ги осъзнали, означава ли това, че свободната воля е илюзия? Дали сме просто пасивни наблюдатели на решения, които мозъкът ни вече е взел?

Отговорът може би не е толкова прост. Макар подсъзнанието да играе водеща роля в моментното вземане на решения, нашето съзнание има критична функция в дългосрочен план. То анализира последствията от нашите действия, учи се от опита и формира ценностите и принципите, които впоследствие направляват подсъзнателните ни избори.

Можем да си представим връзката между съзнание и подсъзнание като тази между капитан и екипаж на кораб. Капитанът (съзнанието) определя курса и основните правила, но в критични моменти екипажът (подсъзнанието) трябва да реагира светкавично, базирайки се на своя опит и тренировка.

Това разбиране за двойствената природа на вземането на решения има практически последици за нашето ежедневие. Вместо да се опитваме да контролираме всяко решение съзнателно, може би е по-мъдро да се фокусираме върху изграждането на здравословни навици и принципи, които да направляват подсъзнателните ни избори.

В крайна сметка, осъзнатостта може би не е толкова в моментното вземане на решения, колкото в изграждането на личност, чиито подсъзнателни избори отразяват нашите най-дълбоки ценности и стремежи. Може би истинската свобода не е в съзнателния контрол на всяко решение, а в способността да култивираме мъдрост, която се проявява естествено във всички наши действия – съзнателни и подсъзнателни.

Това ни води и до потвърждението на идеята, че формата и тялото са само крайното проявление на една много по-дълбоко свързана от поднива на проявления Вселена.

Като се започне от пълния потенциал на нищото, което е и всичкото, преминавайки през различни видове фини енергийни форми до завършека във физическа форма, всичко е свързано.

Това е дълбок философски въпрос, който има допирни точки както с квантовата физика, така и с древни източни философски системи.

Съвременната квантова физика наистина показва, че на най-фундаментално ниво материята възниква от квантово поле на възможности. Преди „колапса на вълновата функция“, частиците съществуват в състояние на суперпозиция – едновременно навсякъде и никъде, като чист потенциал. Едва при взаимодействие с наблюдател или измервателен уред този потенциал се проявява в конкретна форма.

Това научно разбиране има интересни паралели с древни концепции като:

– Индуистката идея за Брахман (абсолютната реалност) и Maя (илюзорния свят на формите)

– Будистката концепция за Шунята  (пустотата като източник на всички явления)

– Даоистката представа за Дао като първичен източник, от който произлизат „десетте хиляди неща“

В този контекст, изследванията за подсъзнателното вземане на решения могат да се разглеждат като още едно доказателство, че видимата реалност е само „върхът на айсберга“. Нашите съзнателни мисли и действия изглежда възникват от по-дълбоки нива на реалността, където границите между субект и обект, между вътрешно и външно, стават все по-размити.

Интересно е да се отбележи, че колкото по-навътре отиваме в структурата на материята – от молекули към атоми, от атоми към субатомни частици и квантови полета – толкова по-малко „твърда“ и определена става реалността. На най-дълбоко ниво откриваме по-скоро полета от възможности, отколкото конкретни обекти.


Вижте повече подробности по темата в YouTube

Източник: УЧЕНЫЕ НАЗВАЛИ ЭТО ОТКРЫТИЕМ ВЕКА! Засекреченное Исследование „Зеркал Козырева“




Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

предишна или следваща публикация

Абонирайте се за нашия бюлетин

Ние ще Ви изпращаме нашите нови публикации

Вие се абонирахте успешно!